Cherlynka je březí !!!! ČEKÁME ŠTĚŇÁTKA !!!!!!!!!!!!!

Zveřejneno dne 06/12/2013 9:40am

Včera 5.12.2013 sono potvrdilo březost naší Cherlynky a ukázalo nám minimálně dvě štěňátka :-). Štěňátka by se měla narodit hned po Novém roce, zhruba kolem 5. ledna 2014. Předpokládáme barvu černou a čokoládovou. Štěňátka budou k odběru začátkem března. Už se moc těšíme !!!!!

Štěňátka budou odchována doma, v kruhu rodiny a bude jim věnována veškerá péče. Štěňátka od nás budou řádně odčervena, budou očkovaná a dostatečně socializovaná. Snažíme se naše štěňátka připravit co nejlépe do života od samých začátků. 

Jedná se o velmi zajímavé spojení, štěňátka mají předpoklad výborného zdraví po rodičích. Budou geneticky čistá na EIC A PRA. Budou také zcela jistě vhodná na výstavy a práci, ale i jako rodinný přítel. Již teď si můžete rezervovat štěňátko, nejlépe na mobilu Šárka Písecká 603814976. Moc se na nové majitele štěňátek těšíme.

Všechny informace o plánovaném vrhu CALL : http://www.lovelyshine.cz/t-tka/

Obecně o PRA - progresivní retinální atforii

Onemocnění PRA, progresivní retinální atrofie, se projevuje degenerací oční sítnice. Dochází k postupnému odumírání světločivných buněk sítnice (retiny), protože nejsou dostatečně cévně zásobené. Sítnice je tvořena dvěma typy buněk fotoreceptorů - tyčinkami (rod) a čípky (cone). Tyčinky rozlišují odstíny šedi a jsou citlivější na světlo, umožňují tedy vidění za šera. Čípky naopak zprostředkovávají barevné vidění. Nemoc je dědičná. Byla poprvé popsána v roce 1911 u gordonsetrů, od té doby byla rozpoznána u většiny plemen psů, u vlků a dokonce i u lidí.

Existuje několik typů progresivní retinální atrofie:

Tyto oční vady lze dále rozdělit podle toho, kdy se začnou projevovat:

Z toho je zřejmé, že psi by měli být klinicky vyšetřováni několikrát v průběhu života, aby byly podchyceny všechny typy PRA. To je bohužel poměrně náročné a finančně nákladné.

CNM (Centronukleární myopatie), nebo také HMLR (Hereditary myopathy of Labrador retriev.ers), jsou dva názvy používané pro totéž onemocnění. Jedná se o geneticky podmíněný defekt ve vývoji svalových vláken, vyskytující se u pracovních i výstavních linií labradorských retrieverů v Evropě, USA, Kanadě i Austrálii. Autosomálně recesivní centronukleární myopatie u Labradorů je způsobena inzercí SINE v exonu 2 genu PTPLA (Pelé et al. 2005).

Po narození jsou postižená štěňátka k nerozeznání od svých zdravých sourozenců, ale od dvou týdnů věku je u nich pozorováno progresivně výrazné hubnutí. V jednom měsíci věku mají štěňátka s CNM absenci šlachových reflexů, čehož lze využít k včasné a spolehlivé diagnostice. Mezi 2. až 5. měsícem věku se začíná rozvíjet svalová atrofie, která se projevuje strnulým postojem, velmi vratkou chůzí v případě, že se jedinec vůbec udrží na nohou, a sníženou tolerancí zátěže, spojenou s generalizovanou svalovou slabostí. Svalová atrofie postihuje také polykací svalstvo, následkem čehož může docházet i k vdechování potravy a k opakovaným plicním zánětům. Postižený jedinec mimo jiné i velice špatně snáší zimu (jak známo tělo se chladu brání třesem svalů, čímž ho zahřívá) a může u něho dojít až ke kolapsu. Na onemocnění CNM neexistuje doposud žádná léčba, proto bývají postižení jedinci záhy utraceni. Lze mu však předcházet díky genetickému testu, který odhalí případné přenašeče onemocnění CNM. Vhodným křížením přenašečů onemocnění se zdravými jedinci se postupně CNM eliminuje.

Psi, kteří zdědí od každého rodiče jednu mutovanou alelu, nesou dvě kopie mutovaného genu a jsou postiženi CNM, přičemž typické příznaky můžou být přítomny v různé míře. Psi nesoucí jednu kopii mutovaného genu nemají žádné vnější příznaky ovlivňující jejich zdraví a jsou přenašeči onemocnění. Molekulárně genetický test umožňuje zjištění přítomnosti či nepřítomnosti mutace a stanovení případného přenašečství onemocnění.

EIC ( Výcvikový kolaps u labradorských retrieverů )http://www.labrador-eic.cz/